NOWA LOKALIZACJA PUNKTU SPRZEDAŻY

Ogrody japońskie


Ogrody w stylu japońskim stają się coraz bardziej popularne. W oryginalnych realizacjach najczęściej można znaleźć je przy domach prywatnych, w parkach lub świątyniach. Na stworzenie

ogrodu japońskiego wcale nie potrzebujemy dużo przestrzeni, jednak trzeba zaprojektować go według pewnych zasad i wytycznych. Inspiracją powinna być przyroda. Wskażemy kilka reguł jakie powinny zostać zachowane i jakimi powinniśmy się kierować.

 

Podstawową ideą każdego ogrodu w stylu japońskim jest taki zamysł, w którym ingerencja człowieka jest niezauważalna, a wszystkie elementy tworzą harmonijną całość. Nie ma tu miejsca na symetryczne, regularne kształty. Ogród japoński to przede wszystkim prostota i naturalność. Jedne z  ważniejszych elementów to zielona roślinność z barwnymi akcentami, woda lub żwirek naśladujący żywioł oraz kamień, symbolizujący trwałość natury.

Rośliny jakie powinny znaleźć się w kompozycji ogrodu to z pewnością azalie, różaneczniki, klony palmowe, wiśnie i różne inne gatunki typowe dla Japonii. Część z tych odmian jest typowo ciepłolubna więc pamiętajmy przy ich wyborze żeby kupować te najbardziej odporne na niską temperaturę.

W ogrodzie japońskim powinny zagościć również wszelkiego rodzaju kamienie, najlepiej naturalne głazy o ciekawym kształcie i fakturze. Woda jako naturalny element powinna pojawić się w postaci niewielkich strumyków i wodnych kaskad. Wodę można zastąpić białym żwirkiem, który może ją wdzięcznie naśladować.

 

Na przestrzeni lat ogród japoński przybierał różne formy. Jednym z nich były ogrody urządzane w małych przestrzeniach, ze skromną scenerią i z kamiennymi elementami. Kolejny typ to ogrody wodne, gdzie dominujący element stanowiła woda, a nad nią mostki, przystanki i ścieżki przybrzeżne. Odnaleźć można również ogrody literackie, kształtowane pod wpływem literatury.

Nie zabrakło również ogrodów herbacianych, które stanowiły rozbudowane przestrzenie z kolejnymi wnętrzami, które zapraszałuy do pawilonu z aromatyczną herbatą, bogate w elementy kamienne i roślinne.

Również pojawiały się ogrody spacerowe z obszernymi stawami i strumykami oraz wzgórzami, dookoła których urządzano kamienne alejki spacerowe.

Dwa podstawowe style ogrodów japońskich: tsukiyama z takimi elementami jak małe pagórki i kamienie, symbolizujące góry oraz małe akcenty wodne w postaci stawów i strumieni oraz  karesansui w stylu suchego ogrodu z przewagą żwiru imitującego wodę.

Nieodłącznym elementem ogrodu japońskiego jest woda , która wnosi życie i ruch.

 

Symbolika ogrodu

Poszczególny typ ogrodu wyznacza nam rodzaj i ilość elementów. Jednak nieprzypadkowe jest również ich ułożenie i lokalizacja. Każdy detal ma swoją symbolikę. Woda portretuje ruch i wnosi do ogrodu życie, rwące potoki i wodospady symbolizują mężczyznę, a wolne i spokojne strumyki – kobietę. Oba cieki łączą się w stawach naśladujących morza. Grabiony piasek natomiast imituje morskie fale, kamienie symbolizują niezmienność i trwałość przyrody, głazy są wyspami a pagórki odzwierciedlają góry. Znaczenie ma również stosowany w ogrodach materiał roślinny. Najważniejsze są rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność a do najczęściej stosowanych można zaliczyć: sosny drobnokwiatowe, sosny japońskie, sosny czarne, bukszpany wieczniezielone, ostrokrzewy zimozielone, ligustry pospolite, azalie japońskie, klony palmowe, klony japońskie, wiśnie wczesne, wiśnie różowe, wiśnie zwykłe oraz peonie, magnolie, jaśminowce, różaneczniki, chryzantemy, astry, lilie, goryczki, lotosy, narcyzy, storczyki i zawilce.

Ponadto roślinom kwitnącym przypisuje się znaczenie symboliczne, są one reprezentantami pór roku. Wiosnę symbolizują kamelie i azalie, lato kosaćce, trzykrotki i liriope, natomiast jesienią przebarwiają się klony palmowe.

 

Zaprojektować swój ogród japoński

Projektowanie ogrodów orientalnych jest niełatwą sztuką i potrzeba dużej wiedzy, żeby po realizacji poczuć się w jego wnętrzach jak w Japonii. Warto wiedzieć, że utrzymanie takiego ogrodu wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, jednak dobrze zaprojektowany i pielęgnowany ogród na pewno będzie cieszył oko. Strzyżenie i podlewanie roślin, odpowiednie nawożenie, oczyszczanie zbiorników wodnych, grabienie piasku – to zabiegi, które trzeba wykonywać systematycznie, żeby ogród cieszył oko i spełniał oczekiwania. Dlatego w dzisiejszym tempie życia ogrody japońskie są dla wielu tylko marzeniem. Jednak najwięksi pasjonaci poświęcą wiele, żeby poczuć w swoim codziennym otoczeniu choćby nutkę orientalizmu. I może nie każdy właściciel ogrodu japońskiego będzie miał bramę z napisem „sukiya-mon”, ale na pewno znajdą się tam układy kamieni, misy, latarnie, strzyżone rośliny a może nawet strumyki.

40

20

Dlaczego my?

Wieloletnie doświadczenie, działamy od 1995r. Naszą firmę tworzą profesjonaliści w dziedzinie kształtowania i kompozycji krajobrazu. Tereny zielone projektujemy i wykonujemy z pasją oraz ogromnym zaangażowaniem.

Kontakt

  • Centrum ogrodnicze:
    695 947 953
  • Projektant:
    603 898 414
  • Email:
    abies@abies-ogrody.pl
  • Adres:
    ul. Leyka 3/2 10-687 Olsztyn